Whatsapp Destek 0850 665 6065
  1. Ana Sayfa
  2. Yüzünüzdeki Lekeler Kabus Olmasın!
Yüzünüzdeki Lekeler Kabus Olmasın!

Yüzünüzdeki Lekeler Kabus Olmasın!

  • 27 November 2021
  • 0
  • 92
  • 0 Yorum

Yüzünüzdeki Lekeler Kabus Olmasın!

Hepimiz yaz mevsiminde deniz tatili yapmayı seviyoruz ve en doğal hakkımız ..

Güneş aslında hayat demek !!

Onunla ilişkimizi iyi ayarlayabilirsek bize sağlık verir .

Eski bir söz vardır güneş girmeyen eve doktor girer .

Güneş D vitamin sentezi için çok önemlidir.

D vitamin tüm vücut sağlığımız için ve özellikle kemik ve saç sağlığımız için çok önemlidir .

Ruh sağlığımız için ,serotonin salgılamamız için de güneşe ihtiyacımız var.Yani bizim güneş görmemiz çok önemlidir . Ancak ;güneşin çok dik geldiği saat 11:00 ile 15:00 arası güneş deri kanseri ve leke yapma  potansiyeli taşır . 

Sadece bu saatler arasında güneşe dikkat etmek ondan maximum faydalanmak için yeterlidir. 

Yani güneşle ilişkimizi doğru ayarlamak bu saatlere dikkat ederek mümkündür . 

Ama çok insan özellikle kadınlar bronz teni çok sevdikleri için öğlen saatlerinde uzun uzun güneş altında yatarlar . 

Bu öğlen saatlerinde güneş altında uzun süre kalmak hem ciltte  lekelenmelere yol açarken ; hemde cildin erken yaşlanmasına ve çok daha önemli olan deri kanseri riskinin artmasına yol açar . 

 

YÜZÜMÜZDEKİ LEKELERİNİN TEDAVİSİNDE NELER YAPABİLİRİZ ? 

 

Leke tedavisinin en önemli basamağı  SPF 50+ bir güneş koruyucunun düzenli olarak yüze uygulanmasıdır . 

Bu hem yaz , hemde kış mevsiminde yapılmalıdır. 

Yüzümüzde leke varsa mutlaka bir cilt doktoru ile görüşüp  yardım almak doğru tedavinin uygulanması açısından önemlidir. 

 

En sık uygulanan ve en başarılı sonuçlar aldığımız tedavilerin başında 

 

COSMELAN LEKE TEDAVİSİ 

Cosmelan hazır bir leke açıcı preparattır . Lekenin olduğu yere yoğun olarak sürülerek 8 ile 12 saat beklenir . Ardından yıkanarak nötralize edilir. 

 

 

KİMYASAL PEELİNG İLE LEKE TEDAVİSİ 

 Hekimin seçeceği bir peeeling solüsyonu tüm yüze uygulanır. Bu yöntemle leke tedavi olurken aynı zamanda cilt yenilenmiş ve tazelenmiş olur. Yani kimyasal peeling yöntemi ile leke tedavi edilirken cilt gençleştirme işlemi de yapılmış olur.

 

FRAKSİYONEL LAZER İLE LEKE TEDAVİSİ  

Fraksiyonel lazer ile leke olan bölge hekimin belirleyeceği dozla taranır. Bu taranan bölge bir hafta içinde hafif kabuklanıp dökülür ve lekeli bölgenin rengi açılır . Tüm yüzde yaygın leke var ise tüm yüz taranarak leke tedavisi yapılabilir . Kimyasal peeling yönteminde olduğu gibi leke tedavi edilirken Uygulama yapılan yüzde aynı zamanda cilt gençleştirme de sağlanmış olur . 

 

ALTIN İĞNE RADYOFREKANS LAZER İLE LEKE TEDAVİSİ

 Uygulandığı bölgede yeniden yapılanma sürecini başlattığı için pigment hücrelerinin çok bulunduğu lekeli alanlarda da yeniden yapılanmayı tetikler ve o bölgede kümelenmiş pigment hücrelerini eşitler. Böylece altıniğne lazer ile lekeler tedavi olurken tüm ciltte cilt tonu eşitsizlikleri de düzelir. 

 

PRP İLE LEKE TEDAVİSİ

PRP ile leke tedavisi ; kişinin kendi kanının alınıp santrifüj edilip trombositten zengin plazma kısmının lekeli  bölgeye mikroenjeksiyon yoluyla enjekte edilmesi yöntemidir. Trombositler, büyüme faktörlerini yapısında bulunduran kan elemanlarıdır. PRP bu büyüme faktörleri aracılığı ile cildi yeniler ve yeniden yapılandırır. PRP ile yenilenen, yeniden yapılanan cilt ; lekeli bölgede yığılmış olan pigment hücrelerinin dengeli bir şekilde dağılmasına ve o bölgenin lekesinin açılmasına yardımcı olur. PRP yapılan cilt gençleşir, aydınlanır ve canlanır.

 

MEZOTERAPİ İLE LEKE TEDAVİSİ

Mezoterapi ile leke açma yönteminde ; özellikle leke açan ve antioksidan etkili maddeler ince iğnelerle lekeli bölgelere enjekte edilir. Mezoterapi ile leke açma yönteminde hem o bölgedeki leke açılırken hemde cilt dokusunda gençleşme ve dirilişme sağlanır. Lekenin tekrarını önlemek için de cilt dokusunu sağlamlaştırmak ve iyileştirmek önemlidir. Bunun için vitamin, aminoasit, hyalüronik asit içeren özel mezoterapi ürünleri devam tedavisi olarak uygulanabilir. 

 

KREMLERLE LEKE TEDAVİSİ  

Leke tedavisinin en önemli parçası sabah ve gündüz saatlerinde en az SPF50+ güneş koruyucuyu tüm yüze bilhassa lekeli bölgelere  kullanılmaktır. Akşam için ise sadece lekeli bölgelere hekimin bilgisi ölçüsünde leke açıcı kremler, serumlar veya yine hekimin hazırlayacağı karışımlar lekeli bölgelere uygulanarak  tedaviler desteklenebilir. 

 

LEKE TEDAVİSİ SONRASI BAKIM NASIL OLMALIDIR ?

Leke tedavisi için yapılan işlemler sonrasında hekimin önereceği cilt yenileyici epitelizan ve yara iyileştirici kremler hastaya önerilir. Hastanın güneşten korunması ve yine hekimin önereceği 50+ güneş koruyucu kremin kullanılması tedavinin en önemli parçasıdır. 

 

Hepinize lekesiz pırıl pırıl ,canlı ve dinamik bir cilt ve güzel bir hafta diliyorum

 


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rating*