Whatsapp Destek 0850 665 6065
  1. Ana Sayfa
  2. Yenidoğan Bebeğin İlk Banyosu Ne Zaman Olmalı?
Yenidoğan Bebeğin İlk Banyosu Ne Zaman Olmalı?

Yenidoğan Bebeğin İlk Banyosu Ne Zaman Olmalı?

  • 27 November 2021
  • 0
  • 38
  • 0 Yorum

Yenidoğan Bebeğin İlk Banyosu Ne Zaman Olmalı?

Bebeklerin ilk banyo yaptırma zamanı son birkaç yıl içinde değişmiştir.Dünya Sağlık Örgütü ilk banyoyu yaptırmak için doğumdan 24 saat geçmesi gerektiğini bildirmiştir..

Doğumdan sonra erken dönemde yapılan banyo bebeğin üşümesine,vücut ısısının düşmesine,verilen stres nedeniyle kan şekerinin düşmesine neden olabilir.Bebeğin erken dönemde anne ile ten-tene temas kurmasını,erken emzirmeye başlanmasını geciktirebilir.Ayrıca bebeklerin cildi verniks kazeoza denilen peynirimsi bir maddeyle kaplıdır.Bu madde hem bebeğin cildini nemlendirir hem de bu maddenin anti-bakteriyel özelliği vardır ki erken dönemde yaptırılan banyo bu faydalı maddeyi uzaklaştırır.

Ancak HIV,hepatit virüsü,SARS-CoV-2 virüs enfeksiyonu olan annelerin bebekleri aile bireylerine ve sağlık çalışanlarına bulaşma riskini azaltmak için erken dönemde banyo yaptırılabilir.

Yenidoğan bebeklerin ilk banyosu göbek kordonunun ıslanmaması için kordon düşene kadar sünger banyosu dediğimiz ıslak nemli bir bez veya sünger ile vücutları silinerek yapılmalıdır.Göbek kordonunun ıslanması hem geç düşmesine hemde enfeksiyon gelişmesine neden olabilir.

Yenidoğanlara küvet banyosu dediğimiz suya batırılarak veya su dökülerek yapılan banyo ancak göbek düştükten,iyileştikten  sonra yapılır.Ayrıca bebeğiniz küvet banyosundan hoşlanmadıysa,tedirgin olduysa bir kaç hafta daha sünger banyosuna devam edip sonra tekrar küvet banyosunu deneyebilirsiniz.

Bebeklere haftada üç kez banyo yaptırmak yeterlidir,aksi halde hassas ciltleri çok kuruyabilir. 

Bebeğinizi yıkamadan önce gerekli tüm malzemeleri mutlaka hazırlamanız gerekir.Bebeğinizin üşümemesi için  banyo yaptırdığınız ortam ısısı 22-25 derece olmalıdır.Bebeklere banyo yaptırırken banyo suyunun sıcaklık derecesi de önemlidir. Bebekler için ideal suyun sıcaklık derecesi 37 derece olmalıdır.Bunu termometre ile ölçebileceğiniz gibi dirseğinizi suya sokarak tespit edebilirsiniz.

Ayrıca bebeğinizi yıkarken ilk önce  vücudunu yıkayıp daha sonra baş bölgesini yıkamanız gerekir.Çünkü  baş bölgesinden ısı kaybı daha çabuk olur.Banyo öncesi bebeğin çok fazla beslenmesi onun banyo sırasında kusmasına sebep olabilir ancak çok aç olmasıda banyo sırasında huzursuzlanmasına sebep olabilir. En ideali beslendikten 1 saat sonra olmasıdır.Bebeğin banyo saatini huzurlu bir anına denk getirmek gerekir ki banyodan keyif alsın.Tabii ki daha rahat uyuması için akşam uykusuna geçmeden öncede olabilir ki banyo,kısa bir masaj, beslenme daha iyi bir gece uyku geçirmesine yardımcı olur.

Banyo süresinin 5-10 dakika olması idealdir ancak büyüdükçe çok keyif alırsa 15 dakikaya uzatılabilir.Banyo sonrasında bebeğinizin cildinin kurumasını önlemek için  bebeğin cildinin uygun bir nemlendirici ile nemlendirilmesinde fayda vardır.

 


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rating*