Whatsapp Destek 0850 665 6065
  1. Ana Sayfa
  2. Uzun Süre Geçmeyen Diz Ağrılarınız Varsa Dikkat!
Uzun Süre Geçmeyen Diz Ağrılarınız Varsa Dikkat!

Uzun Süre Geçmeyen Diz Ağrılarınız Varsa Dikkat!

  • 28 November 2021
  • 0
  • 65
  • 0 Yorum

Uzun Süre Geçmeyen Diz Ağrılarınız Varsa Dikkat!

Dizde artroz veya halk dilinde kireçlenme diz ekleminin kemik yüzeylerini örten kıkırdağın aşınması incelmesi ve ileri safhalarda kaybı ile birlikte ortaya çıkan hastalıktır. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı, Op. Dr. Mesut Caferi dizlerde kireçlenme hakkında konuştu.

Erkeklerde Daha Sık Görülebiliyor

Dr. Mesut Caferi ,’’ Kadın hastalarda erkeklere göre daha sık görülüp daha erken yaşlarda başlar ve yaşın artması ile özellikle 50’li yaşlarda giderek artar. Hastalık genellikle kıkırdakta başlayarak kıkırdağın hasarı ile kemik yüzeylerde deformasiyon ve ileri safhalarda bacakta şekil bozukluğu ile devam eder. Diz artrozu birincil ( primer ) veya ikincil ( sekonder) olarak gelişir. Daha sık görülen birincil dediğimiz artroz altta yatan bir hastalık olmaksızın herkeste görülebilen ve genellikle yaşın artması ile birlikte ortaya çıkan durumdur. Birincil artrozun daha erken yaşlarda ve daha hızlı seyretmesinin nedenleri arasında kilo fazlalığı beslenme bozukluğu kötü yaşam ve çalışma koşulları dizin aşırı yüklenmeye maruz kalması gösterilebilir. Bazı ailelerde birincil kireçlenmeyi daha fazla gördüğümüzden kalıtımında oluşumdaki rolünü kanıtlamaktadır. İkincil artroz ise bir hastalık veya geçirilmiş bir kaza sonucu ortaya çıkmaktadır. İkincil artrozun nedenleri arasında diz eklemini etkileyen kazalar romatizma hastalıkları ve gut gibi diğer eklemleri de etkileyen bazı hastalıklar olduğu gibi bazı doğumsal diz çevresi hastalıklarda sayılabilir.’’ dedi.

Ameliyat Dışı Yöntemlerle de Tedavi Edilebilir

Kireçlenmenin belirtileri arasında ağrı zaman zaman diz ekleminin şişmesi eklemde sürtünme duygusu, eklemden gelen takılma sesleri ve ileri dönemde oluşan şekil bozukluğudur diye ifade eden Dr. Caferi şu konulara dikkat çekti: ‘’ Diz artrozu ameliyat ve ameliyat dışı yöntemlerle tedavi edilmektedir. Ameliyat dışı yöntemler ilaç tedavisi, fizik tedavi ve diz içerisine yapılan enjeksiyonlar ( kıkırdağı koruyucu hazır satılan iğneler PRP ve kök hücre tedavisi ) olarak sıralanır. Ameliyat ile olan tedavi yöntemleri ise kapalı olarak yapılan diz içi temizleme ameliyatı veya daha ileri dönemlerde ise diz eklemini kısmen veya tamamen değiştirilen protez ameliyatlarıdır. Diğer hastalıklarda da olduğu gibi erken tanı ve tedavi ayrıca hastalanmadan alınacak önlemlerin büyük önem arz etmektedir. Kireçlenmenin en uygun tedavi yöntemi hastanın yaşı hastalığın bulunduğu  evre ve sosyal şartların elverişliliği ile bağlantılı olarak hekim tarafından seçilip uygulanmalıdır.’’

 


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rating*