Whatsapp Destek 0850 665 6065
  1. Ana Sayfa
  2. Sabit Ortodontik Tedaviler
Sabit Ortodontik Tedaviler

Sabit Ortodontik Tedaviler

  • 27 November 2021
  • 0
  • 75
  • 0 Yorum

Sabit Ortodontik Tedaviler

Diye düşünüyorsanız bu makalemiz tam size göre!!!!!!!!!!!

Dişlerinizde yamukluk ve çenelerinizde uyumsuzluk gülüşünüzü saklamanıza ve özgüveninizi kaybetmenize neden olmasın. Mutlaka sizin içinde uygun çözümler sunan bir tel tedavisi (ortodontik tedavi) seçeneği vardır. Sizin için bu tedavileri birkaç başlık altında topladık.

Sağlıkla kalın, güzel gülüşler için geç kalmayın…

1.Sabit Ortodontik Tedaviler

Dişlerin yüzeyinde gerekli ön hazırlıkların yapılmasını takiben diş yüzeyine braket adı verilen malzemelerin yapıştırılması ve tellerin braketlere sıkıca bağlanması ile gerçekleştiren ortodontik tedavilerin temel adı sabit ortodontik tedavilerdir. Diş yüzeyleri haricinde çeneler için değişim planlandığında damak veya yanak kısımlarında sabit apareyler de sabit ortodonti tedavileri kapsamında uygulanmaktadır.

METAL BRAKETLER

Ortodontik tedavilerde sıklıkla kullanılan braket çeşidi metal braketlerdir. Metal braketlerin günümüz teknolojisinde üretilen seçeneği mevcuttur.

ESTETİK BRAKETLER

Ortodontik tedavi görmek isteyen ancak metal braketlerin görüntüsü nedeniyle tedaviden çekinen bireylerin tedavi sürecinde de estetik gereksinimi karşılayan braket çeşitleri estetik(şeffaf) braketlerdir.  

LİNGUAL ORTODONTİ

Lingual ortodontik tedaviler; dişlerin dışarıdan görünmeyen iç yüzeylerine (dil tarafında ki yüzeylerine) uygulanan braketler ve teller ile yapılan ortodontik tedavilerdir. Kişiye özel hazırlanan tedavi sitemlerinde istenilen başarılı sonuçlara braketler hiç görünmeden ulaşmak mümkündür. Üç boyutlu modellemeler ile hazırlanan braketler ve teller bireylerin gülüşünü kesintiye uğratmadan dişlerin düzelmesini sağlamaktadır. 

2.Hareketli Ortodontik Tedaviler

Sabit tedavilerin aksine diş yüzeyine yapıştırılmadan hasta tarafından takılıp çıkarılarak kullanılabilen apareyler yardımı ile yapılan tedaviler hareketli tedavilerdir.

 

HARAKETLİ VE FONKSİYONEL APAREYLER

Bireylerin üst ve alt çenelerine ayrı ayrı veya her iki çenesinide ilgilendirecek şekilde dişlere tutucu kollar yardımı ile tutunan akrilik plakalar temel olarak hareketli apareyleri oluşturmaktadır. Hareketli apareyler akril yüzeyine eklenen vidalar veya farklı mekanik tel bükümleri ile yer tutucu, çene ve diş problemlerini tedavi eden alışkanlık kırıcı, pekiştirme amaçlı kullanılabilirler.

Çene problemi olan bireylerde ortopedik kuvvetler uygulayarak çeneleri düzenlemeyi hedefleyen ağız dışı apareylerde hareketli aparey grubunda sayılabilir.  

ŞEFFAF PLAKLAR 

İş ve sosyal çevresi nedeniyle görüntüsüne önem veren, estetik kaygıları nedeniyle standart diş telleri olmadan dişlerinin düzelmesini isteyen bireyler için şeffaf plaklar çözüm önerisi olmaktadır. Laboratuvar ortamında ısıyla şekillenen özel malzemelerden bireylere özgü tasarlanan şeffaf plaklar hekimler tarafından uygun vakalarda kullanılmaktadır.

 


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rating*