Whatsapp Destek 0850 665 6065
  1. Ana Sayfa
  2. Penis Eğriliği
Penis Eğriliği

Penis Eğriliği

  • 27 November 2021
  • 0
  • 82
  • 0 Yorum

Penis Eğriliği

Penis eğriliği doğuştan olabileceği gibi sonradan da ortaya çıkabilir. Doğuştan olan eğrilikler ‘’konjenital penil kurvatur’’olarak adlandırılır. Doğuştan olan eğriliklere idrar kanalı ağzının yanlış yere açılması olan hipospadias veya epispadias eşlik edebilir. Bu durumda yapılacak olan düzeltme işlemi sadece eğrilik için değil aynı zamanda işeme yapılan deliğin düzeltilmesi ve uygun yere taşınmasını da içerecektir.

Sonradan ortaya çıkan ve adına “peyronie hastalığı” denilen penis eğrilikleri ise genellikle 40-60 yaş arasında görülür. Nedeni tam olarak bilinmemektedir. Oluşum sebebi ile farklı teoriler öne sürülse de hiçbiri kesin kabul görmemiştir. 

 

Konjenital penil kurvatür ergenlik döneminde cerrahi olarak düzeltilir. İşlem genellikle belden uyuşturma ile ameliyathane koşullarında yapılır. Ameliyat bir saatten kısa sürede sona erer. 

 

Peyronie hastalığı ise akut ve kronik dönem olmak üzere iki döneme ayrılır. Akut dönem hastalığın genellikle ilk 6 aylık dönemini kapsar ve çoğu zaman ağrı ile birliktedir. Dokuda kalsiyumun biriktiği ve ağrının olmadığı ancak eğriliğin olduğu ve son şeklini aldığı dönem ise kronik dönemdir. 

 

Tedavisi cerrahi ve cerrahi dışı (konservatif) tedavi olarak ikiye ayrılır. Konservatif tedaviler  genel durumu cerrahiye uygun olmayan veya cerrahiyi kabul etmeyen hastalarda uygulanmalıdır. Penil traksiyon ve vakum aletleri deformitenin giderilmesi ve penis uzatılması için kullanılmalıdır. Diğer tedaviler kaynaklar tarafından önerilmez. 

 

Cerrahi tedavi, hastalığın en az 3 aylık stabil dönemi sonrasında eğer cinsel ilişki deformiteden etkileniyorsa yapılmalıdır. Ağrılı dönemde cerrahi tedavi doğru bir seçenek değildir. Tedaviden önce penis boyu, erektil fonksiyon, eğriliğin derecesi ve hastanın beklentileri değerlendirilmelidir. Hasta cerrahi tedavi sonrası komplikasyonlar hakkında yeterli şekilde bilgi sahibi olmalıdır. Hastada aynı zamanda ilaç tedavisine yanıtsız erektil disfonsiyon (sertleşme sorunu) varsa penil protez implantasyonu yapılmalıdır.

 


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rating*