Whatsapp Destek 0850 665 6065
  1. Ana Sayfa
  2. Gastroözofageal Reflü Hastalığı (GÖRH)
Gastroözofageal Reflü Hastalığı (GÖRH)

Gastroözofageal Reflü Hastalığı (GÖRH)

  • 28 November 2021
  • 0
  • 37
  • 0 Yorum

Gastroözofageal Reflü Hastalığı (GÖRH)

Gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH) sindirim sisteminin en sık görülen hastalığıdır. Gastroözofageal reflü mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasıdır. Aslında gastroözofageal reflü yemek sonrası gün içerisinde 10-50 kez kadar olabilen normal bir olaydır. Bu durum kısa sürdüğünden farkına varılmaz ya da çok hafif bulgular oluşturabilir . Gastroözofageal reflünün sıklığının ve sayısının artıp ,bulguların kişiyi rahatsız etmeye başlaması ya da bulgular olmaksızın yemek borusu iç duvarında hasar gelişmesi durumunda Gastroözofageal  reflü  hastalığı (GÖRH)  ortaya çıkar.

                 Aslında her insanda normal   bir süreç olan reflü durumu, yemek  borusunda hasar oluşturduğunda (özofajit)  hastalık halini alır. Reflü hastalığını ortaya çıkaran  en önemli  etken asittir. Asit yemek borusunda  daha yüksek  oranda , daha uzun kalarak ve daha yüksek seviyelere ulaşarak gastroözofageal reflü hastalığının ortaya çıkmasına neden olur.

 

    Genellikle hastalar bulgularla kendileri  mücadele etmeye çalıştıkları için hekime başvuranların  tüm hastaların ancak  % 10-15 ini oluşturduğu düşünülmektedir. Yemek borusunun asite duyarlılığı her insanda farklı olduğundan bulguların şiddeti  de farklı olmaktadır . GÖRH nın belirtilerinin en sık görüleni göğüs kemiği arkasında yanma hissi ve ağıza doğru acı su gelmesi olarak tariflenir. GÖRH   kadın ve erkekde  eşit sıklıkta görülür ancak bu hastalığın istenmeyen bir sonucu olan Barrett metaplazisi  erkeklerde daha sık görülür. Barrett metaplazisi  ,uzamış  GÖRH  sonucu ortaya çıkar . Reflüye bağlı  yemek borusu  alt ucunda  hücresel değişiklik olmasıdır. Bu durumun  yemek borusu alt ucu kanserlerinden bir türüne  dönüşebilme  riski  vardır .

                 GÖR hastalığı sadece sindirim sistemini etkilemez aynı zamanda solunum sisteminide etkiler.Kronikleşmiş  öksürük ,astım, boğaz ve yutak iltihabı, ses kısıklığı,ses kalınlaşması  gibi sıkıntıların altında Reflü hastalığı olabilir.

                Endoskopi reflü hastalığın tanı ve tedavisinde zorunludur ve genellikle ilk tercih edilen yöntemdir.Hasarın derecesi ve yol açtığı problemler değerlendirilir. Aynı zamanda mide ve oniki parmak barsağı  üst kısmı değerlendirilir, gerektiğinde biyopsiler alınır.

               Gastroözefageal reflü hastalığının tanısında altın standart yöntemi yemek borusu asit testi yani PH METRE dir.  Endoskopisi normal görünümde olan hastalarda  gizli reflü tesbiti için 24 saatlik  ölçüm ve kayıt yapılan bir tanı yöntemidir. Özofajiti bariz olanlara  Ph metre yapılması zorunlu değildir. 

                        

 

                  GÖR Hastalığı non-eroziv reflü hastalığı,eroziv reflü hastalığı ve barrett özofagus olarak sınıflandırılır.    Barrett özofagus GÖR hastalarının %10-15 inde ortaya çıkar.Barrett’lilerin %5 inde displazi dediğimiz hücre düzeyinde değişiklikler gelişir.Bu değişikliler ile yemek borusu alt ucu kanseri arasında yakın ilişki vardır.

                         Reflü hastalığı  kişinin yemek   yeme, zamanlama, yatma biçimleri ile önemli ölçüde etkilenebilir. Kilonun normal sınırlarda tutulması,sigaradan uzak  durulması, dar  kıyafetler giyilmemesi,bir öğünde aşırı yemekten kaçınılması,yemekten sonra hemen yatılmaması,yatağın başının yukarıda olması,şikayetleri ortaya çıkaran gıdalardan (kahve, çikolata, yağlı ve kızartma  gıdalar gibi ) uzak durmak  bunlardan sadece birkaçıdır.

       AMELİYAT  ÖNERİLEN  REFLÜ HASTALARI  :

1-İleri derecede reflüsü olanlar

2-Reflü ilaçlarını devamlı kullanmak zorunda olanlar

3-İlaç kullanırken rahat fakat  ilaç  bırakınca semptomları yeniden ortaya çıkanlar

4-İlaç kullanmasına rağmen yemek borusunda iyileşmeyen yarası olanlar

5-Yemek borusunda Barrett tipi lezyonları olanlar veya  kanamalı reflü hastalığı olanlar

6-Reflüye bağlı ciddi solunum yolu problemi olan ve ilaç tedavisine rağmen öksürük, ses kısıklığı düzelmeyen hastalar

7-Genç ve orta yaşta olanlar

8- Yutma güçlüğü yapan , hiatal hernisi (mide fıtığı , yani yemek borusu –mide  bileşkesininin veya   midenin üs bölümünün diyafragmanın üzerine doğru kayan)  olan hastalar

    

 


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rating*