Whatsapp Destek 0850 665 6065
  1. Ana Sayfa
  2. Çocuğunuzla Sevgi Dolu ve Olumlu İlişkiler Kurmanıza Yardımcı Olacak 10 Tavsiye
Çocuğunuzla Sevgi Dolu ve Olumlu İlişkiler Kurmanıza Yardımcı Olacak 10 Tavsiye

Çocuğunuzla Sevgi Dolu ve Olumlu İlişkiler Kurmanıza Yardımcı Olacak 10 Tavsiye

  • 27 November 2021
  • 0
  • 62
  • 0 Yorum

Çocuğunuzla Sevgi Dolu ve Olumlu İlişkiler Kurmanıza Yardımcı Olacak 10 Tavsiye

Çocuğunuzun yaşamı boyunca olumlu, mutlu ve güvenli ilişkiler kurması ve sürdürmesi için öncelikle sizinle olan ilişkilerinde bunu yaşaması gerekir, çünkü çocuklar ilişkiler konusundaki temel bilgi ve deneyimleri ilk olarak aile içinde kazanırlar.

Elbette çocuğunuzla ve genel olarak ailenizde olumlu ve sağlıklı bir etkileşim ortamını oluşturmanız için yapabileceğiniz pek çok şey var. Aşağıda, çocuğunuzla daha sevgi dolu ve olumlu ilişkiler kurmanıza yardımcı olacak 10 tavsiye yer alıyor.

1. Sevgi ve şefkatinizi gösterin 

Çocuklar ilişkiler hakkında ilk bilgilerini anne-babalarından alırlar. Evde sevgi gören çocuklar sevgi ve şefkati başkaları ile paylaşma kabiliyetini kazanırlar. Çocuğunuza bol bol şefkat ve ilgini gösterin. Sarılmanız, kucağa almanız, öpmeniz çocukların kendilerini güvende hissetmelerini sağlar ve başkalarına nasıl sevgi göstereceklerini öğretir. Ayrıca aranızda karşılıklı olarak doyurucu bir ilişki kurmanıza yardımcı olur.

 

2. Büyük çocuklar da sevildiklerinin gösterilmesini ister 

Çocuğunuz büyürken de sevginizi paylaşmaya devam edin. Anne-babalar doğal olarak bebek ve küçük çocuklara bolca fiziksel şefkat gösterirler, ancak büyük çocuklara şefkatinizi belli etmeniz de önemlidir. Onlarla birlikte zaman geçirmeniz de onlara değer verdiğinizi anlamalarını sağlar.

 

3. Onu sevdiğinizi söyleyin 

Çocuğunuza onu sevdiğinizi söyleyin. Tıpkı ne kadar sevildiklerini duymanın yetişkinlerin hoşuna gitmesi gibi, çocuklar da anne-babalarının kendilerine olan sevgilerini teyit etmelerini beklerler.

 

4.  Günlük yaşamdaki özel anları değerlendirin 

Günlük yaşamlarınızdaki özel anların kıymetini bilin. Rutin işleri çocuklarla aranızda bağ kurma fırsatları olarak değerlendirin. Örneğin yan yana oturarak kitaplarınızı okumak birbirinize yakın olduğunuzu hissetmenizi sağlayabilir. Hazırladıkları ödevlere bakarak veya katıldığı faaliyetlerle ilgili sorular sorarak onlarla ilgilendiğinizi anlamalarına olanak verin. Yeni keşiflerde bulundukları, açık havada keşifler yaptıkları ya da çamurda oynadıkları zamanlardaki heyecanlarını paylaşın.

 

5.  Yetişkinlerle ilişkilerinizde örnek olun 

Yetişkinlerle olan ilişkilerinizde örnek oluşturarak çocuklarınıza arkadaşlıkların nasıl sürdürüldüğünü gösterin. Eşinizle ilişkilerinizde sevgi ve saygı ile davranmaya özen gösterin. Böylece çocuklarınız yaşamlarındaki önemli kişilere karşı olumlu davranışlarda bulunmayı öğrenecektir.

 

6. Dinleyin ve konuşun 

Düzenli olarak çocuklarınızı dinleyin ve onlarla konuşun. İyi bir iletişim ilişkilerin olgunlaşmasına ve gelişmesine yardımcı olur. Çocuklarınıza duygularına önem verdiğinizi gösterin ve onlar sizinle konuşurken dikkatle dinleyin.  Siz çocuğunuzu dinlerken, o da dinlemeyi ve duygularını nasıl denetleyeceğini öğrenir.

 

7. Ailece birlikte zaman geçirin 

 Her hafta aile olarak hep birlikte zaman geçirmeye gayret edin. Dışarıda bir Pazar kahvaltısı yaparak, birlikte bisiklete binerek, yürüyüşe çıkarak ya da evde masa oyunları oynayarak hep birlikte eğlenin.

 

8.  Her bir çocuğunuzla birebir zaman geçirin 

Her bir çocuğunuzla düzenli olarak birebir zaman geçirin. Onları sizin için özel kılan şeylerin neler olduğunu anlamasını sağlayın. Her çocuk eşsizdir ve onların kendilerine has özelliklerini methetmeniz öz değer duygularını besler. Çocuklar kendilerine değer verildiğini hissettiklerinde yaşamlarında karşılarına çıkan sorun ve çatışmaları çok daha rahat çözümlerler.

 

9. Ayrı olsanız da yaşamınızın bir parçası olduklarını hissettirin 

Çocuğunuzdan ayrı yaşıyorsanız veya çocuğunuzu her gün göremiyorsanız telefon, e-posta veya mektuplarla temasınızı devam ettirin. Yaşamınızın önemli bir parçası olduklarını bilmelerini sağlayın.

 

10. Olumlu tavır benimseyin 

Çocuklarınızda etkileşimlerinizde olumlu bir tavır sergileyin. Sevgi dolu bir ailenin parçası olmak hem çocukların kendileri hakkında iyi duygular beslemelerine yardımcı olur, hem de başkalarıyla sosyal etkileşimlerde gerek duyacakları güven duygusuna sahip olmalarını sağlar.

 

Her gün çocuklarınıza şefkat ve sevginizi gösterin ve karşılığında onlar da sizi gülücükler, sarılmalar ve sevgileri ile ödüllendirsinler! Çocuklarınızla olan ilişkileriniz sürekli gelişmeye ve olgunlaşmaya devam edecek ve bir yetişkin olarak kendi ilişkilerini kurmaya başladıklarında da aranızdaki bağ devam edecektir.

 


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rating*